Největší ekonomický komik je poradce premiéra Fialy pro ekonomiku nějaký Š. Křeček. Podle něj prý zákon trhu povede ke zlevnění potravin. Jenže Křečkovi asi nikdo neřekl, že v ČR žádný svobodný trh s potravinami neexistuje. Maloobchod ovládá skupina 5 zahraničních řetězců a ty vytvořily oligopol a šponují ve shodě ceny a ždímají české spotřebitele. Většině lidí je tahle skutečnost známá, ale pro premiérova poradce Křečka to raději shrnu. Zhruba 85% maloobchodního prodeje potravin ovládají tyto firmy Schwartz Group (Lidl a Kaufland), Rewe (Billa a Penny Market), Tesco, Ahold (Albert) a Globus!
Zbytek má COOP a menší řetězce jako Hruška, Flop, Tuti atd. a internetové obchody jako Košík, Rohlík atd. Vietnamské večerky mají podíl zcela bezvýznamný (méně než 0,5%) a jejich majitelé se ve skutečnosti prodejem potravin neživí. To se týká i medii oslavované firmy Tanda Foods!
Na ruku zahraničním řetězcům jde vláda P. Fialy (ODS), která je otevřeně kryje. Předchozí ministr zemědělství Nekula (KDU) dokonce vystupoval jako marketingový agent Lidlu a byl pro smích celé zemi. Antimonopolní úřad je parta liných a chamtivých „budiž k ničemu“ a tak mají zahraniční řetězce volnou ruku! (pro zajímavost, před časem byl předsedou tohoto úřadu jistý R. Neruda, manžel neúspěšné kandidátky na prezidenta D, Nerudové). Na trhu potravin žádná konkurence neexistuje a ke zlevnění potravin proto nedojde. Proč by to zahraniční řetězce dělaly, takhle mají pohádkové marže a zisky a nemusí se nijak snažit. Ještě si v klidu mohou dovolit prodávat Čechům potraviny podřadné kvality, které by si doma v Německu, Holandsku atd prodávat nikdy nedovolily.
Skutečným řešením by bylo pouze převedení těchto řetězců do českých rukou a vytvoření opravdu konkurenčního prostředí.
Manažer obchodu