Před 70 lety vznikl v Maďarsku první komunistický tábor v Recsku. Jednalo se o nejbrutálnější z řady táborů maďarského gulagu. Tábor v Recsku byl zřízen přímo na pokyn tehdejšího komunistického vůdce Mátyáse Rákosiho. ten v direktivě strážcům tábora přímo napsal. „Vaší úlohu není jen hlídat vězně, vy je musíte i nenávidět“. V táboře se pracovalo každý den v nedalekém kamenolomu a pracovní doba činila 13-14 hodin. Většinu vězňů tvořila maďarská inteligence, šlechta, důstojníci a kněží. Mnoho z nich také v táboře zahynulo vyčerpáním, či na nemoci.
Matyš Rakosi (vlastním jménem vlastním jménem Mátyás Rosenfeld, nebo Emanuel Róth) byl židovský komunistický revolucionář, který již neslavně proslul v době vlády maďarské republiky Rad. Té velel B. Kon (Cohen). V době jeho poválečné komunistické vlády obsadili Židé ve vládě všechny posty, stejně jako ve vedení tajné policii AVO (obdoba STB).. AVO se podílela na mučení a vraždění politických věznů a „nepřátel“ revoluce. Podle izraelského historika A. Vaga z univerzity v Tel Avivu to bylo důvodem, proč mnoho Maďarů spojovalo komunistický teror přímo s Židy a jejich odpor a boj proti komunismu měl i nádech boje proti Židům. Podobné procesy a vysoce nadproporční zapojení Židů v nastolování komunistických totalit a následném rozpoutání bezuzdého teroru proti místním národům lze vypozorovat již v SSSR, stejně jako později v Polsku, nebo u nás v ČSR.
Tato kapitola dějin není bohužel podrobně studována, nebo se paušálně odkazuje na „Stalinův teror“, „Gottwaldův teror“, nebo „komunistický teror. Přitom za tím byly konkrétní postavy s konkrétní motivací, které komunistický teror uváděly do praxe. Snad se jednou dočkáme, že i tato smutná kapitola moderních dějin se dočká nezávislého a objektivního zkoumání.
Historik na penzi
To je zase překvapeni pro mnohé, přitom se jedna o veřejné dostupné informace